فیلم: درایو فرکانس متغیر چیست؟

در کنترل دور موتور دستگاه‌های زیادی استفاده می‌شود. یکی از این دستگاه‌ها درایو فرکانس متغیر است. در این مطلب به شما نشان می‌دهیم درایو فرکانس متغیر چه عملکردی دارد و اگر نیکلا تسلا صد سال دیگر زنده مانده بود چطور بهترین کارکرد موتور خود را در کنار سیستم کنترل آن دیده بود.

در سال 1880 میلادی نیکلا تسلا موتور سه فاز را اختراع کرد، اختراعی که با برق سه فاز کار می‌کرد، زندگی ما را برای همیشه تغییر داد اما یک محدودیت بزرگ داشت که تنها با سرعت ثابت کار می‌کرد، برای پوشش دادن این محدودیت اختراعات بسیاری انجام شد اما مهم‌ترین و موثرترین آن صد سال بعد از تسلا آمد، دستگاهی که موتور می‌تواند با آن در سرعت‌های متغیر حرکت کند. در دهه 80 قرن بیستم درایو فرکانس متغیر شکل گرفت.

در این فیلم به کارکرد درایو پرداخته شده است. سه قسمت اصلی درایو، یک سو کننده‌ی جریان (مبدل برق AC به DC)، خازن و مبدل برق DC به AC است. در مرحله‌ی اول جریان سه فاز یک سو می‌شود، جریان حاصل در این مرحله نوسان دارد، بنابراین با استفاده از خازن این جریان یکنواخت شده و نوسان آن رفع می‌شود. سپس شش سوییچ موجود در دستگاه مبدل جریان DC به AC هستند. با خاموش و روشن شدن این سوئیچ‌ها می‌توان فرکانس‌های مختلف به دست آورد که با این فرکانس‌ها سرعت موتور تنظیم می‌شود. اصطلاحاتی چون چرخه متغیر، فرکانس قابل تنظیم درایو یا سرعت متغیر در درایو در واقع مترادف با درایو فرکانس متغیر (VFD-Variable Frequency Drive) هستند.

در فیلم پیش رو نگاهی به یک درایو دهه 80 انداخته شده است که اساس درایوهای کنونی است. از لحاظ طراحی این درایو ابتدایی است اما قطعات یک درایو صنعتی یا یک درایو آسانسوری بر اساس همین نظم کنار هم چیده شده‌اند. قسمت دیود که همان مبدل ابتدایی درایو است در پایین درایو قرار گرفته است و شش دیود در این دستگاه وظیفه یکسو سازی جریان را دارند، سیلندر حاضر در این دستگاه نقش خازن را دارد و جریان یکسوی ایجاد شده را نوسان‌گیری می‌کند. در نهایت ترانزیستورهای این دستگاه با خاموش و روشن شدن فرکانسی ایجاد می‌کنند که سرعت موتور را کنترل می‌کند. این امکانِ فوق‌العاده، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کارآمدی بیشتری به موتور می‌دهد و به ما اجازه می‌دهد تا با کنترل دور موتور، سیستم‌ها را در هر شرایطی که مطلوب است کنترل کنیم.

برای بررسی اطلاعات بیشتر و مشاهده‌ی درایو استارک و درایو یونیک به محصولات استنسون سر بزنید و برای اطلاع از قیمت‌ها به بخش تماس با ما بروید.

باز هم بیشتر بخوانید

مطالب بیشتر در آموزش کار با درایو

درایو پالسی یونیک

آینده تکنولوژی درایو​

درایو از لحاظ اندازه کوچکتر، هوشمندتر، ارتباط بهتر، کنترل و نصب راحت‌تری پیدا کرده است. همچنین برای کاربری‌های مختلف با کاهش قیمت، بسیار مناسب‌تر شده است. اما بهبود کیفیت درایو همچنان ادامه دارد، در ارتباط با استنسون باشید و به ما بگویید که چه انتظاراتی از درایو دارید، فروش درایو در مجموعه استنسون بر اساس سفارش مشتری است و ما می‌توانیم آنچه شما می‌خواهید را در درایو پیاده کنیم.

تابلو فرمان پارس کنترل با درایو یونیک

تحول درایو در صنعت آسانسور

ورود درایو به صنعت آسانسور تحولی بزرگ در این صنعت ایجاد کرد. با ورود درایو نه تنها چالش‌های اساسی حرکت آسانسور و کنترلر موتور آن حل شد بلکه پنجره‌ای جدید برای بهبود عملکرد آسانسور ایجاد شد. امروزه با دست بازی می‌توان تابلو فرمان‌های گوناگونی با درایوهای مختلف تولید کرد.

خدمات درایو استارک

مقدمه‌ای بر درایو الکتریکی

اینورتر یا درایو وسیله‌ای است برای کنترل کامل، حفاظت و راه‌اندازی نرم موتورها برای کاربری خاص در صنعت. کاربری‌های درایو که به صورت مرسوم استفاده می‌شود در فن و تهویه، آسانسور، جرثقیل و بالابر، نوار نقاله (Conveyor) و اکسترودر و…

با ما تماس بگیرید
1
اطلاعات و لیست قیمت را از ما بخواهید
واتساپ استنسون
دنبال اطلاعات بیشتری هستی؟