تحول درایو در صنعت آسانسور

ورود درایو به صنعت آسانسور تحولی بزرگ در این صنعت ایجاد کرد. با ورود درایو نه تنها چالش‌های اساسی حرکت آسانسور و کنترلر موتور آن حل شد بلکه پنجره‌ای جدید برای بهبود عملکرد آسانسور ایجاد شد. امروزه با دست بازی می‌توان تابلو فرمان‌های گوناگونی با درایوهای مختلف تولید کرد.

تحول درایو در صنعت آسانسور

آسانسور از دیرباز به شکل‌های مختلف وجود داشته است، اگرچه عملکرد اصلی آن ثابت مانده، اما فناوری‌های موجود در آسانسورهای مختلف در طول سال‌ها چندین انقلاب و تحول را تجربه کرده‌اند. به طور کلی ماهیت فناوری چنین است، یعنی نسخه‌های آینده‌ی آن تقریباً همیشه بهتر از نسخه‌ی قبلی هستند، حتا اگر در این بین چند اشتباه رقم بخورد تا به آن نقطه برسد. با این حال، ورود اتوماسیون هوشمند به درایو آسانسور نه فقط یک مرحله‌ی تکاملی، بلکه یک جهش انقلابی است.

درایوهای فرکانس متغیر چه کاری انجام می‌دهند

درایوهای فرکانس متغیر یا VFD، کنترل کننده‌های موتور که متناسب با شرایط متغیر قادر به تغییر فرکانس‌ها و ولتاژهای خاص چرخش موتور الکتریکی هستند. این کار حداکثر بهره‌وری انرژی در موتور را تضمین و همچنین عمر موتور را افزایش می‌دهد. این ویژگی برای تمامی درایوها از نمونه سبک‌کاری چون درایو 370 وات استارک تا نمونه‌هایی چون درایو یونیک 90 کیلو وات صادق است. لازم به ذکر است که اگرچه ممکن است در برخی موارد تفاوت‌های خاصی وجود داشته باشد، اما درایوهای با سرعت متغیر یا قابل تنظیم، درایوهای فرکانس قابل تنظیم، اینورترها، درایوهای AC و غیره همه برای توصیف یک مکانیسم مشابه استفاده می‌شوند.

معرفی درایو آسانسوری

اگر آسانسور را یک ماشین خودکار تصور کنیم، که در بیشتر ساختمان‌های مدرن وجود دارد، درایو مغز مکانیکی آن دستگاه است. درایوهای فرکانس متغیر برای کارکرد و کنترل سرعت آسانسور، حرکت، تغییر مکان، گشتاور و جنبه‌های مختلف دیگر استفاده می‌شوند. با این حال جدیدترین درایوهای آسانسور با هوش مصنوعی دارای ویژگی‌هایی هستند که بسیار پیشرفته‌تر از آن چیزی است که یک معرفی ساده از درایو آسانسوری بتواند نشان دهد. اینکه این پیشرفت‌ها دقیقاً چیست، در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

درایو آسانسور هوشمند چیست؟

درایوهای آسانسور حتا قبل از الگوریتم‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) به علم اتوماسیون وارد شدند، اما آنچه امروز در آسانسورها می‌بینیم به نسبت گذشته، کاملاً انقلابی است. برای توضیح پیشرفت‌های مورد بحث، ابتدا آنچه در مورد VFD گفتیم را در نظر بگیرید. درایو فرکانس متغیر به ما اجازه می‌دهد، جنبه‌های مختلف حركت آسانسور را برنامه‌ریزی و كنترل كنیم. یک برنامه‌نویسی ابتدایی در آسانسور را تصور كنید كه باعث افزایش بازده انرژی، ایمنی مسافر و طول عمر تجهیزات شود. مثل درایو یونیک در تابلو فرمان پارس کنترل، جدیدترین درایوهای آسانسور مجهز به سنسورهای خاص، در هر زمان با توجه به پاسخی که از سیستم می‌گیرند، کارکرد بهتری ارائه می‌کنند. 

مزایای استفاده از درایو آسانسور

در استفاده از یک درایو آسانسوری، کمترین مزایایی که می‌توان نام برد موارد زیر است:

  • کاهش مصرف برق ، که منجر به کاهش قابل توجه قبض‌های برق می‌شود.
  • کاهش نیاز به سرویس و نگهداری درایو به صورت مرتب.
  • کاهش نیاز به کنترل دستی.
  • کاهش هزینه‌های بهره‌برداری و تعمیرات.
  • کاهش احتمال حادثه و تصادف آسانسور .
  • هشدارهای هوشمند پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد هرگونه خطر احتمالی.
  • اتلاف حرارت فعال و در هر لحظه برای کاهش احتمال خطر آتش‌سوزی.
  • افزایش راحتی مسافر.
  • کنترل از راه دور برنامه برای دسترسی راحت تر.
 

اینطور نیست که فناوری آسانسور هوشمند دیگر جایی برای پیشرفت نداشته باشد، اما درایوهای پیشرفته آسانسور کاملاً توانایی مدیریت شرایط اضطراری را با نتایج شگفت‌آوری دارند. امروز با کنترل، بررسی و وارد کردن چند پارامتر در درایوی چون درایو آسانسور 7.5 کیلووات یونیک می‌توان به بهترین شکل یک تابلو فرمان آسانسوری تولید کرد، شاید فردا تنها کافی باشد یک جعبه زیبا را به سیم برق متصل کنید و آسانسور خود را کنترل شده و تنظیم ببینید.

باز هم بیشتر بخوانید

مطالب بیشتر در آموزش کار با درایو

درایو پالسی یونیک

آینده تکنولوژی درایو​

درایو از لحاظ اندازه کوچکتر، هوشمندتر، ارتباط بهتر، کنترل و نصب راحت‌تری پیدا کرده است. همچنین برای کاربری‌های مختلف با کاهش قیمت، بسیار مناسب‌تر شده است. اما بهبود کیفیت درایو همچنان ادامه دارد، در ارتباط با استنسون باشید و به ما بگویید که چه انتظاراتی از درایو دارید، فروش درایو در مجموعه استنسون بر اساس سفارش مشتری است و ما می‌توانیم آنچه شما می‌خواهید را در درایو پیاده کنیم.

خدمات درایو استارک

مقدمه‌ای بر درایو الکتریکی

اینورتر یا درایو وسیله‌ای است برای کنترل کامل، حفاظت و راه‌اندازی نرم موتورها برای کاربری خاص در صنعت. کاربری‌های درایو که به صورت مرسوم استفاده می‌شود در فن و تهویه، آسانسور، جرثقیل و بالابر، نوار نقاله (Conveyor) و اکسترودر و…

چطور میتونیم کمکتون کنیم ؟