انواع کاربری درایو

بر اساس نوع موتور شما، جریان ورودی و خروجی آن و کاربری آن موتور در صنعت می‌توان درایوهای متنوعی استفاده کرد. درایو شما می‌تواند ورودی‌های موتور شما را محدود و کنترل کند. مهم نیست این ورودی به چه شکل یا نوعی است، شما می‌توانید درایوی پیدا کنید که با آن ارتباط برقرار کند.

انواع کاربری درایو

کاربری‌های متنوعی برای درایو در صنعت وجود دارد اما مهمترین عامل تعیین نوع کاربری درایو نه صنعت هدف آن که نوع موتوری است که درایو باید به آن متصل شود. اولین عامل تعیین کننده ولتاژ مصرفی موتور است. درایوها عموماٌ به دو حالت درایو تک فاز 220 ولت و درایو سه فاز 380 ولت طبقه‌بندی می‌شوند اما برای ولتاژهای بالاتر نیز درایو وجود دارد.

قدرت موتور عامل دیگر تعیین‌کننده در کاربری هر درایو است. هر درایو با رابطه مستقیمی بین توان خود و قدرت موتور برای آن کاربرد استفاده می‌شود. به عنوان مثال یک موتور که قدرتی معادل 27 اسب بخار دارد نیاز به یک درایو 30 کیلوواتی دارد تا بتواند دور موتور را کنترل کند. در واقع این قدرت موتور است که باعث می‌شود صنایع سنگین‌تر درایوهای صنعتی سنگین‌تری نیاز داشته باشند. در گروه اتوماسیون صنعتی استنسون درایو یونیک توانایی کاربرد در صنایع بزرگ و توان‌های بالا را دارد. درایو یونیک با توان 1.5 کیلووات تا 315 کیلووات در بین محصولات استنسون موجود است.

کاربری‌های درایو با توجه به صنایع گوناگون نیز دسته‌بندی می‌شود. درایوها به عنوان عضوی از اتوماسیون صنعتی به صورت عمومی در دسته‌ی درایو صنعتی قراردارند که صنایع مختلف معرف کاربری‌های گوناگون برای درایو است. به عنوان مثال برای موتورهای موجود در بالابرها و چرثقیل‌ها، درایو صنعتی به کار برده می‌شود که بتواند بار ناگهانی وارده بر موتور و یکنواختی مورد نیاز در حرکت این نوع موتورها را تأمین کند. به علت کاربری مشابه همین درایو در آسانسورهای صنعت ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که جزو دسته درایو آسانسوری نام‌گذاری می‌شود که برای این کاربری خصوصیات خاص خود مثل گشتاور بالا را دارا است. در مطلبی جداگانه به این موضوع پرداخته شده است.

در نهایت برای تعیین دسته‌ی کاربری درایو باید به سنگینی و سبکی صنعت نیز نگاهی داشت. در بخش سبک درایو‌های مختلفی چون درایو‌های سبک استارک گروه استنسون به کار می‌روند که می‌توان به کاربردهایی چون صنعت بسته‌بندی، صنعت پخت، ماشین آلات فلزات سبک، فن، پمپ، اسپیندل موتور و نوار نقاله اشاره کرد. در بخش دیگر یعنی کاربری سنگین، درایو های سنگین همچون درایوهای توان بالای یونیک کاربرد دارند. کاربردهای با بارهای سنگین همچون میکسر، پله برقی، اکسترودر، کمپرسور، ماشین حفاری، دستگاه تزریق، دستگاه CNC، صنعت سیم و کابل، پانچ، پرس و چرثقیل‌ سنگین وجود دارند.

در گروه اتوماسیون صنعتی استنسون، با توجه به تجربه‌ی ده ساله در تولید درایو در ایران، درایوها به دو دسته‌ی درایو صنعتی و درایو آسانسور طبقه‌بندی شده‌اند. استنسون برای این دو کاربردی بیش از 80 نوع درایو منحصر به فرد تولید کرده است و هر کدام از این درایوها برای کاربری خاص در صنعت قابلیت سفارشی‌سازی دارد. از سبک‌ترین درایو استنسون که درایو 0.37کیلو وات صنعتی استارک است تا درایو 315 کیلووات صنعتی یونیک، تمامی درایوها قابلیت دارند تا با توجه به کاری که شما از آن‌ها انتظار دارید به صورت خاص برای شما ساخته شوند.

به طور قطع نمی‌توان گفت که بهترین دسته‌بندی برای درایوها با کدام دیدگاه انتخاب شود اما می‌توان این نکته را اشاره کرد که هر صنعت و هر موتور به صورت خاص می‌تواند درایو خاص خود را داشته باشد پس در قسمت تماس با ما از قیمت‌ درایوهای گروه استنسون اطلاع بگیرید و با مشورت با قسمت خدمات و گارانتی استنسون با دقت درایو مخصوص به خود را انتخاب کنید تا از گارانتی دو ساله استنسون به صورت کامل بهره‌مند شوید و به یاد داشته باشید که تا زمانی که موتور شما می‌چرخد کار استنسون کنترل دور موتور است.

باز هم بیشتر بخوانید

مطالب بیشتر در آموزش کار با درایو

درایو پالسی یونیک

آینده تکنولوژی درایو​

درایو از لحاظ اندازه کوچکتر، هوشمندتر، ارتباط بهتر، کنترل و نصب راحت‌تری پیدا کرده است. همچنین برای کاربری‌های مختلف با کاهش قیمت، بسیار مناسب‌تر شده است. اما بهبود کیفیت درایو همچنان ادامه دارد، در ارتباط با استنسون باشید و به ما بگویید که چه انتظاراتی از درایو دارید، فروش درایو در مجموعه استنسون بر اساس سفارش مشتری است و ما می‌توانیم آنچه شما می‌خواهید را در درایو پیاده کنیم.

تابلو فرمان پارس کنترل با درایو یونیک

تحول درایو در صنعت آسانسور

ورود درایو به صنعت آسانسور تحولی بزرگ در این صنعت ایجاد کرد. با ورود درایو نه تنها چالش‌های اساسی حرکت آسانسور و کنترلر موتور آن حل شد بلکه پنجره‌ای جدید برای بهبود عملکرد آسانسور ایجاد شد. امروزه با دست بازی می‌توان تابلو فرمان‌های گوناگونی با درایوهای مختلف تولید کرد.

چطور میتونیم کمکتون کنیم ؟